Ellenállóképesség a kiberbűnözéssel szemben: közös erőfeszítésre van szükség
2025. február 20. csütörtökHamis biztonságérzet jellemzi a magyar társadalmat a kiberbűnözéssel kapcsolatban: miközben az áldozatok száma éves szinten tízezres, az okozott károké pedig immár tízmilliárdos nagyságrendű, még a legfelkészültebbnek gondolt 18-29 évesek digitális biztonsági tudása is alig éri el az 1,5-ös szintet egy négyfokozatú skálán – derül ki a Mastercard friss kutatásából. Az eredményeket összegző tanulmányt elsőként a KiberPajzs kezdeményezés résztvevőivel, majd az érintett ágazatok képviselőivel is megosztja a vállalat. Az ijesztő tempóban növekvő kiberbűnözést ugyanis csak összefogással, együttműködéssel és folyamatos tudásmegosztással lehet megfékezni – ehhez teremt hatékony keretet a KiberPajzs, felhasználva az elemzés következtetéseit is.
Magyarország esetében 30 milliárd forintnyi kár a bűnözési ág tavalyi mérlege. Különösen kitettnek számít az online kereskedelem: az online piacterek felhasználóinak 43%-a tapasztalt már valamilyen csalási kísérletet, 20% pedig pénzt vagy adatot is veszített emiatt. Összességében a magyar lakosság csaknem fele (48%) volt már személyesen vagy a környezetén keresztül érintett kiberbiztonsági csalásban, azonban csupán körülbelül ötödük (22%) tartja magát felkészültnek a visszaélések kivédésére. A bűnözők kedvelt célpontjai közül jelenleg a közszféra fenyegetettsége a legnagyobb; az egészségügyé csökkent, a technológiai szektoré viszont nőtt a világjárvány óta.
A Mastercard közelmúltban készült reprezentatív kutatásának tesztjét kitöltő magyar felnőttek 70%-a tisztában van vele: nem fordulhat elő, hogy a bank telefonon vagy e-mailben kér kártyaadatokat vagy belépési jelszót, tavaly mégis rengeteg olyan bűneset történt, amikor a sértettektől 10 millió forint feletti összeget csaltak ki ilyen módon. A konkrét példa is megerősíti a kiberbűnözés ellen küzdők első számú tapasztalatát, miszerint a leggyengébb láncszem mindig a nyomás alá helyezett, vagy éppen felkészületlen felhasználó. A legbiztosabb védekezés pedig a naprakész tudás – ez utóbbi érdekében fogtak össze a KiberPajzs kezdeményezés alapítói. A cél, hogy visszaszorítsák a digitális bűnözést, és védőernyőt nyújtsanak a potenciális áldozatoknak. Az információmegosztás kulcsfontosságú ebben a küzdelemben, hiszen hozzásegíti az érdekelt feleket a hatékony védekezéshez. A Mastercard – amely elkötelezett partnerként csatlakozott a KiberPajzshoz – egy, a közelmúltban elkészített tanulmánnyal járul hozzá ehhez, amely részletekbe menő képet ad a felhasználók biztonsági ismereteiről és a kiberbűnözők természetéről, annak érdekében, hogy azonosítva legyenek a kockázatok, megerősödjenek a védvonalak, és a védekezésben résztvevők minél alaposabban megismerjék a kiberbűnözés természetét – ez utóbbi területen kiemelten fontosnak számít az információcsere.
–A kiberbűnözés kora 2025 olyan egyedülálló és hiánypótló tanulmány, amely egyszerre ismerteti a magyar és a regionális trendeket a támadásokkal kapcsolatban, és mélységében, adat-alapon mutatja meg a magyar felhasználók kiberbiztonsági tudását és szükségleteit. A dokumentum összeállításával információt és segítséget kívántunk nyújtani a biztonsággal foglalkozó szakembereknek és a döntéshozóknak a digitális fizetési ökoszisztémán belül, és azon kívül is. Hiszek abban, hogy ez a tanulmány értékes kiindulóponttá válik a biztonsági szint növelését szolgáló együttműködésben, amihez a KiberPajzs kezdeményezés kifejezetten hatékony, jól működő kereteket biztosít azon szervezetek számára, amelyek elkötelezettek a kiberbiztonság fokozásában – hangsúlyozta Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere.
A Kiberbűnözés kora 2025 tanulmány nemzetközi perspektívából vizsgálja a problémát, megállapítja: 2024 végére a kiberbűnözés által okozott károk globálisan elérhetik a 9500 milliárd dollárt. A magyarországi felhasználói felmérések legfőbb tapasztalata, hogy az elméleti kiberbiztonsági ismeretek és a tényleges digitális magatartás között mély szakadék húzódik. Jellemző példa, hogy a felhasználói kutatás tesztjében a kitöltők 46%-a nem tudta eldönteni a megmutatott üzenetekről, hogy valódiak, vagy csaló szándékúak. A fiatalok a magabiztos digitális jártasságaik miatt túlbecsülik a biztonságra vonatkozó tudásukat. A 18-29 év közöttiek 90,5%-a tartja magát nehezen átverhetőnek, ám egy 10 kérdésből álló tesztben a tudásszintjüket mérő digitális biztonsági indexük átlaga mindössze 1,5 lett a maximális 4-ből. A felmérés tanúsága szerint minél idősebb valaki, annál kevésbé érzi magát magabiztosnak a digitális csalásokkal szembeni felkészültségében – ugyanakkor a teszt adatai alapján a gyakorlatban az idősebb korosztályok mégis jobban teljesítettek a fiatalabbaknál.
A támadók képességei mindig együtt bővülnek a technológiai lehetőségekkel. Automatizáció, kooperáció, szolgáltatás kiszervezés, külső tudás bevonása, mesterséges intelligencia, információmegosztás – többek között ezeket az eszközöket használják a bűncselekmények révén szerezhető profit maximalizálására. Gyorsan fejlődő „iparágról” van szó, ahol kritikus jelentőségű az információhoz jutás sebessége. A hatékony védekezéshez egyrészt készségszintre kell fejleszteni a biztonságos jó gyakorlatokat, másrészt pedig lehetővé kell tenni, hogy a naprakész információ egyszerűen és gyorsan eljusson a lakossági felhasználókhoz és az üzleti szereplőkhöz, lehetőleg organikusan, a saját közösségi csatornáikon keresztül.
Ehhez azonban valakinek koordinálnia kell a tudásmegosztást és az érintettek összefogását – erre a szerepre vállalkozott a Magyar Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére a KiberPajzs Program olyan résztvevőkkel, mint a Rendőrség, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet, a Nemzeti Média- és Hírközlési hatóság, , az Igazságügyi Minisztérium, a Pénzügyi Békéltető Testület, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága, a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Magyar Államkincstár, a Nemzeti Védelmi Szolgálat vagy frissen bekapcsolódva a Szerencsejáték Zrt. és a VISA, valamint rögtön nemzetközi rálátását és egy átfogó hazai tanulmányt is megosztva a Mastercard.
- A bűnüldözés támogatása minden felelős szervezet és ember egyetemes feladata. A kiberbűnözés elleni felkészítés a kormányzat, az informatikai, telekommunikációs, kereskedelmi és pénzügyi szolgáltatók egyik közös munkája. Üdvözöljük a Mastercard-ot, mint közismert és jelentős pénzügyi szereplőt a KiberPajzs tagjai között. Az ő kutatásuk azt mutatta meg, hogy a megkérdezettek várják és örömmel veszik a kiberbiztonsággal kapcsolatos tanácsadást a saját szolgáltatóiktól. Ezeknek a várakozásoknak is elébe megy a KiberPajzs kezdeményezés, amikor új kiberbiztonsági tartalmakat és megoldásokat hoz létre a felhasználói edukáció segítésére – Dr. Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára.
- Az a meglátásunk, hogy sokszor nem is a technika korlátai, hanem a tudás és a tudatosság hiányából adódó sérülékenységek jelentik a fő támadási felületeket a felhasználók oldalán. A nyomozó hatóságok tapasztalatait és a bűncselekmények jellemző adataiból levont következtetéseket támasztják alá a kutatás adatai is: a válaszadók 80%-a szerint a kétfaktoros azonosítás nem túl bonyolult vagy időt rabló, mégis az indokoltnál sokkal kevesebben használják. Az összefogás révén ebben is előrelépést szeretnénk elérni - tette hozzá Töreki Sándor, r. vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes.
-Az online vásárlási, fizetési és ügyintézési platformokon a felhasználóbarát felületnek, a kötelező védelmi funkcióknak és a biztonságos működésnek egymást kiegészítve kell támogatnia a felhasználókat. Olyan beépített megoldásokra van szükség, amelyek egyszerű használat mellett nyújtanak nagyobb biztonságot, például azzal, hogy a háttérben felismerik a csaló tranzakciókat, és vagy megállítják azt, vagy figyelmeztetést küldenek a fogyasztóknak. A védekezésben fontos szerepe van az olyan együttműködési kezdeményezésnek, mint a KiberPajzs, de a legmodernebb technológiák használatának is – szögezte le Szabó Lajos, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézet igazgatója.
Európában az elmúlt év során tapasztalt trendek, kihívások és a bűncselekmények új elkövetési módszereinek megjelenése és a hazai entitások informatikai rendszerei ellen elkövetett támadások száma és minősége, rávilágítottak, hogy a korábban bevezetett védelmi megoldásokat még hatékonyabbá tegyük és meghozzuk az ezekhez szükséges intézkedéseket.
- A banki rendszerek biztonságosak. Az OTP Bank védelmi intézkedéseinek hatására, a rendőrséggel és a kártyatársaságokkal való együttműködés eredményeképp, az ügyfelek sérelmére megvalósult pénzforgalmi visszaélésekkel okozott kárt sikerült jelentősen csökkenteni. 2024-ben az OTP Banknál a kár 32%-kal kevesebb lett a 2023-as adatokhoz viszonyítva. Valamint a megelőzött kár tekintetében az előző évhez képest az ügyfelek számláján lévő összeg több mint háromszorosát sikerült megóvni –mondta el Bucsek Gábor, az OTP Bank Biztonsági Igazgatóságának vezetője.
A KiberPajzs összefogás szereplői olyan területekre koncentrálnak, mint az edukáció, a helyzeti tudatosságra fókuszáló szemlélet elterjesztése a nagy kockázatú online tevékenységeknél, az oktatási kampányok, partnerségek és együttműködések, a valós idejű bejelentő és tanácsadó csatornák és az áldozatsegítés. A közös munkának a lakosság biztonsági attitűdjének megváltoztatásán túl további célja Magyarország kiberbiztonsági ökoszisztémájának megerősítése olyan Cyber Islands kollaborációs csomópontok létrehozásával, ahol a kibervédelmi szakértők, vállalatok, startupok és diákok partnerségével születhetnek megoldások az újabb kiberbiztonsági kihívásokra.
A tanulmány módszertanáról:
A kiberbűnözés kora 2025 tanulmány négy forrásra – a Mastercard országos reprezentatív kutatására, a rendőrségi bejelentések feldolgozott adataira, a Mastercard iparági elemzésére és IT-biztonsági vezetőkkel, valamint szakértőkel készült interjúkra – támaszkodva ad széleskörű és hiánypótló képet a kiberbűnözés aktuális trendjeiről, természetéről.
##
Sajtókapcsolat:
mastercard_sajto@uniomedia.com
Varga G. Gábor - gabor.varga@uniomedia.com, +36 30 396 9666
A Mastercardról (NYSE: MA), www.mastercard.com
A Mastercard világszerte több mint 200 országban támogatja a gazdasági fejlődést. Ügyfeleinkkel együtt olyan fenntartható társadalmat építünk, amelyben mindenki jólétben élhet. A digitális fizetési lehetőségek széles skáláját kínáljuk, ezáltal biztonságos, egyszerű, intelligens és felhasználóbarát tranzakciókat teszünk lehetővé. Innovációink, partnerkapcsolataink és infrastruktúránk együttesen olyan egyedülálló termékek és szolgáltatások csomagját alkotják, amelyek segítenek az embereknek, vállalkozásoknak és kormányoknak a teljes potenciáljuk kiaknázásában.