Nincs nehezebb pillanat annál, mint amikor egy sürgető helyzetben egyedül kell szembenéznünk a bűnözőkkel. A kibercsalók is ezzel a taktikával dolgoznak: magányos áldozatot keresnek, számára ismeretlen környezetet teremtenek és hirtelen rossz döntésre kényszerítik. A kibercsalások veszélyei folyamatosan nőnek, ma már naponta egy lakás árát lopják el az online bűnözők, akik telefonon, emailen, smsben, és webáruházakban is támadnak. Fontos, hogy vegyük komolyan a fenyegetést, ismerjük ki módszereiket és erre hívjuk fel szeretteink, barátaink figyelmét is.

Akik már csatlakoztak a kezdeményezéshez

A KiberPajzs széleskörű országos összefogás, amely számos hazai szervezet részvételével indult 2022 őszén, amelyhez most ismert tartalomgyártók is csatlakoztak:

  • Szabó Zsófi Szabó Zsófi

    Segíts, hogy a kibercsalás téma legyen az asztalnál!
    Oszd meg ezt a videót az ismerőseiddel, ezzel is segítve a kibercsalás lehetséges áldozatait.

    Szabó Zsófi

  • Tilla Tilla

    “Fogjunk össze a csalók ellen! Ha valaki nem tudja, hogy mihez kezdjen az online csalások elkerülése érdekében, ezen az oldalon sok segítséget talál.”

    Tilla

  • “Amikor tehetetlennek érzem magam az internetes és telefonos csalók ellen, örülök, hogy létezik a KiberPajzs oldala, ahol a legtöbb netes, telefonos átverésről tájékoztatást kapok.”

    Görög Zita

  • “A mai világban az egyik legnagyobb személyes érték a digitális adat. A kiberpajzs.hu épp azért jött létre, hogy edukálva legyünk a csalók és az adathalászok ellen.”

    Dezső Bence

  • “Egyre nagyobb veszélynek vagyunk kitéve ha az online csalásokról van szó. Nézd meg a videót, mindig tájékozódj és segíts, ha tudsz!”

    Gelencsér Tímea

  • “Te időben felismernéd a veszélyt? Napról napra egyre több csaló próbál visszaélni a digitális világ adta lehetőségekkel, így fontos, hogy sose lankadjon a figyelmünk!”

    Nagy Máté

  • “Tegyünk meg mindent a csalók ellen, fogjunk össze, ahogyan mi is tettük közösen a kiberpajzs.hu-val. Hajrá mindenki!”

    Nagy Beni

  • “Ha a bankból hívnak és tudják a karméreted, gyanakodj! Ne hagyd magad behúzni a csőbe: nézz körül a kiberpajzs.hu oldalon, nehogy téged is felkészületlenül érjen egy csaló hívása!”

    Gym Suleiman

  • Halász Viktorral, az NNI Kiberbiztonsági szakértőjével beszélgettem. Hallgassátok meg, és mutassátok meg szüleiteknek, nagyszüleiteknek is. Vigyázzatok magatokra, egymásra!

    Lakatos Levente

  • “Védd meg magad! Ne úgy, mint én ;-). Figyelj, elmondom, nézd meg a videóm!”

    Csonka Bandi

  • “Láttál már telefonos csalót? Mi igen. És jól ismerjük a módszereiket!”

    Médiaunió —
    a kulcs te vagy

  • Hamarosan
 

Miért fontos a beszélgetés?

Sokan, főleg a fiatalabbak és az idősebbek még nincsenek tudatában a veszélyeknek, vagy nem tudják pontosan hogyan védekezhetnek a csalókkal szemben. Mások pedig éppen úgy gondolják, őket nem érheti baj – amíg meg nem történik. Az információ viszont hatalom: minél többet beszélünk róla, annál nehezebben lepik meg gyermekeinket, vagy szüleinket a bűnözők, így óvatosabbá válnak az ismeretlen telefonhívásokkal, sms-ekkel, e-mailekkel szemben.

Védjük meg magunkat és szeretteinket a csalóktól: 1) Ismerjük meg a módszereiket 2) Vértezzük fel szeretteinket az átverésekkel szemben 3) Rántsuk le a leplet a bűnözőkről!

Mert együtt erősebbek vagyunk a csalóknál!

Hogyan védhetjük meg magunkat és egymást?

  1. 1

    Ismered a módszereiket? Fontos, hogy nyitott szemmel járjunk, rendszeresen tájékozódjunk, mert a kiberbűnözés folyamatosan változó és fejlődő eszközökhöz nyúl. A KiberPajzs weboldala folyamatosan új információkkal frissül a legújabb csalási módokról.

  2. 2

    Hívd fel a figyelmet: Hallottál egy új csalási formáról? Fura SMS-t kaptál? Levágós sztorival hívtak telefonon? Meséld el családtagjaidnak, barátaidnak is. Még ha azt is gondolod, hogy számodra egyértelmű, sosem tudhatod, hogy nem pont ezzel óvod meg őket egy átveréstől.

  3. 3

    Ha már megtörtént a baj: Mindenképp hívd fel bajbajutott ismerősöd figyelmét a lehetőségeire. Jelentse be számlavezető bankjánál az esetet, majd tegyen bejelentést a rendőrségen.

  4. 4

    Nem ciki megosztani: A csalások áldozatai rendszerint magukat hibáztatják, tabuként kezelik a témát, nem beszélnek az élményeikről. Pedig a kibercsalók legnagyobb előnye az ismeretlenség és az óvatlanság. Törd meg a csendet, történeteddel ments meg másokat!

Csatlakozz Te is!

A kibercsalások elleni küzdelem közös felelősségünk. Együtt erősebbek vagyunk, és jobban megvédhetjük magunkat és szeretteinket. Csatlakozz a kezdeményezéshez azzal, hogy beszélsz a kibercsalásokról, megosztod az információkat másokkal, és mindig résen vagy! Mert együtt erősebbek vagyunk a csalóknál!