Így védekezzünk az online albérletes csalások ellen!
2024. augusztus 2. péntekEzután többnyire kiderül, hogy a hirdető személyazonossága nem volt valós és/vagy az ingatlan kiadására nem volt jogosult, mivel nem volt tulajdonos. A megbeszéléskor jellemző az, hogy valamilyen külső helyszínen találkozik az elkövető a gyanútlan albérletet kereső személyekkel. Vagy akár amiatt, hogy ne csússzon le egy online fotók alapján különösen jónak tűnő ajánlatról a bérlő, még a folyamat legelején, a szerződéskötés előtt kér tőle az elkövető, például foglaló címén.
Ne feledjük: a csalók a profitért jól kitalált történeteket tudnak köríteni, hogy miért sürgős cselekednünk, és minél hamarabb pénzt utalnunk! Legyünk körültekintőek!
Komoly kockázatot vállal, aki meg sem nézi a kiválasztott ingatlant fizetés előtt!
Sajnos előfordul az is, hogy a lakáskeresők a hirdetővel még csak nem is találkoznak személyesen, csak online tartják a kapcsolatot, és az ingatlan megtekintése nélkül írnak alá e-mailben küldött szerződést, majd utalják el a kért díjat.
A felvételi ponthatárok kihirdetését követően sokan kezdenek albérlet, lakáskeresésbe. Különösen, ha például vidékről költözik valaki egy távolabbi városba, országrészbe, előfordulhat, hogy egy utazást meg akar spórolni a lakás bérbevétele előtti megtekintés kihagyásával.
Hogyan lehet elkerülni, hogy online ingatlanos csalások áldozatává váljunk?
Tekintsük meg a hirdetést alaposan, hogy rábukkanunk-e valamilyen árulkodó jelre, hogy gond lehet a hirdetéssel. Például a rossz helyesírásra, vagy arra, hogy a leírás túlságosan rövid vagy általános, még a lakás legalapvetőbb tulajdonságait sem tartalmazza, amit a tulajdonosnak tudnia kellene. Gyanús lehet az irreálisan alacsony, „bérlőcsalogató” ár. Önmagában ezek a dolgok természetesen nem jelentenek automatikusan csalási szándékot, de az összképet segíthetnek átlátni.
A tudnivalók összefoglalva:
- Ami túl szép, hogy igaz legyen, az nem is igaz!
- Ellenőrizzük a főbérlő/tulajdonos személyét!
- Ne engedjünk a sürgetésnek!
- A kaució kifizetése előtt mindenképpen nézzük meg élőben az ingatlant!
- Szerződést ne online kössünk!
- Nézzük meg az összképet!
A Nemzeti Kibervédelmi Intézet eredeti írása az alábbi linkre kattintva olvasható:
https://nki.gov.hu/it-biztonsag/tanacsok/igy-vedekezz-az-online-alberletes-csalasok-ellen/
- Trükkös SMS-ekkel próbálják kikapcsolni az Apple iMessage védelmét tippek és tanácsok 2025. január 24. péntek
- Vigyázzon a csalókkal az állampapírkamatok befektetésekor is! tippek és tanácsok 2025. január 20. hétfő
- Kutatás: A kiberbűnözésben egyre nagyobb hangsúlyt kap a mesterséges intelligencia tippek és tanácsok 2025. január 10. péntek