#tippek és tanácsok

Mobiltelefonok hívásátirányítására is képes a FakeCall nevű alkalmazás

2024. november 2. szombat

Macska-egér játék zajlik a szakemberek és a bűnözők között. A rosszindulatú hekkerek nagyon gyorsan reagálnak a felhasználók ismereteinek hiányosságaira, vagy akár a megszerzett tudásukra válaszul találnak ki valami új átverési módozatot.

A KiberPajzs intézményközi összefogás egyik alapító tagja a Nemzeti Kibervédelmi Intézet figyelmeztetést adott ki a FakeCall nevű androidos malware (rosszindulatú szoftver) új verziója kapcsán, ami képes eltéríteni a felhasználók bankját célzó kimenő hívásait, és azokat átirányítani a támadó telefonszámára. A veszélyes új program lecseréli az androidos mobiltelefont használók készülékének tárcsázóját, és valahányszor a magánszemély a bankját próbálja hívni a csalók veszik fel a telefont.

Az ártalmas szoftwer új verziójának célja továbbra is az, mint eddig: ellopni az emberek érzékeny adatait és pénzét a bankszámlájukról.

Nagyon fontos, hogy csak a Google Play-en elérhető alkalmazásokat telepítsünk. Bár a malware így is utat törhet magának a Google áruházába, detektálása esetén a Google Play Protect eltávolíthatja azt. Alkalmazásokat soha ne telepítsen üzenetben kapott linkekre kattintva, vagy a Play Áruházon kívüli forrásból.


A ’FakeCall’ (más néven ’FakeCalls’) egy banki trójai program, ami voice phishing-re, (vishing) azaz hangalapú adathalászatra specializálódott, aminek lényege, hogy az áldozatokat hamis banki hívásokkal vezetik félre, így nyernek ki tőlük bizalmas információkat.

Emellett, a legújabb verzióban új parancsok is megjelentek, mint például:

  • A malware konfigurálása alapértelmezett híváskezelőként.
  • Az eszköz képernyőtartalmának élő közvetítése.
  • Screenshot készítése
  • Az eszköz feloldása, ha lezárt és az automatikus lezárás ideiglenes kikapcsolása.
  • Az Accessibility Service használata a Home gomb megnyomásának szimulálására.
  • A C2 szerver által megadott képek törlése.
  • Képek tömörítése és feltöltése az eszköz tárhelyéről, leginkább a DCIM mappát célozva


Az eredeti cikk az alábbi linkre kattintva olvasható:

Hívásátirányításra is képes a FakeCall Android Malware | Nemzeti Kibervédelmi Intézet