Romantikus csalás: magyar volt az amerikai katona
2025. május 16. péntekEgy 62 éves zalaegerszegi nő az egyik közösségi oldalon ismerkedett meg egy magyar férfival, aki amerikai katonának adta ki magát. Az asszony bizalmába férkőzött, elhitette vele, hogy Szíriában állomásozik, özvegy, van egy kiskorú gyermeke és hamarosan nyugdíjba vonul. Egy hónapnyi üzenetváltást követően a csaló egy csomag átvételére kérte a nőt, azt mondta neki, hogy a kislánya külföldön tanul egy bentlakásos iskolában, ezért oda nem küldheti. A sértett megadta adatait és hamarosan e-mailek érkeztek a postafiókjába. Kezdetben a regisztrálásért, a csomag tárolásért kért pénzt a férfi, ezután hatósági eljárásra hivatkozott, sőt szerinte még az FBI is vizsgálódott pénzmosás miatt.
A jóhiszemű nő még hitelt is felvett, hogy segítsen a férfinak, akinek egy hónap alatt közel másfél millió forintot küldött el. A romantikus csaló sajnos sikerrel járt.
Az úgynevezett „romantikus csalás” a nigériai típusú csalások csoportjába tartozik. Ezek közös jellemzője, hogy csalók az áldozatot valamilyen megtévesztő kommunikációval veszik rá pénzküldésre, azaz, ilyenkor az ügyfelek önszántukból utalnak. A nigériai csalások régóta ismertek, korábban postai levélben és faxon, manapság leginkább e-mail-ben keresik meg a csalók áldozataikat, megtévesztő történetekkel (például afrikai uralkodók laszármazottaiként, banktisztviselők nevében) levelükben segítséget kérnek egy nagy összegű vagyon „külföldre juttatásában”. Segítségükért cserébe bizonyos részt ajánlanak fel. A romantikus csalások elkövetői jellemzően internetes társkereső oldalon keresztül lépnek kapcsolatba az kiszemelttel, hihetetlen, de meggyőző történetekkel, akár több hónapnyi levelezés során férkőznek a bizalmukba, majd különböző okokra hivatkozva (gyerekük gyógykezelésére, egy személyes találkozóhoz repülőjegyre stb.) kérnek pénzt az áldozatoktól.
Tudjon meg többet az ilyen típusú csalásokról a „Nigériai típusú” csalások menüpontban!
Fogadják meg a rendőrség tanácsait, hogy ne váljanak hasonló csalások áldozatává!
- Ne utaljanak, csekken se küldjenek pénzt ismeretleneknek, alkalmi ismerőseiknek!
- Soha ne adják meg ismeretleneknek a személyes és banki adataikat!
- Figyeljenek a gyanús jelekre! A furcsa mondatszerkezetek, helyesírási hibák, magázó-tegező forma váltakozása is valamilyen fordítóprogram használatára utal.
- Ha a csaló mégis sikerrel járt haladéktalanul tegyenek feljelentést a rendőrségen!
A Mátrix Projekt közleménye megtalálható a rendőrség honlapján.
- Kibertámadás! podcast – Kvantumszámítógépen fut a DOOM? 2. rész rólunk 2025. május 9. péntek
- Most éppen elektromos rollert (NEM) lehet olcsón vásárolni a Facebookon figyelmeztetés 2025. május 8. csütörtök
- A nyaraláshoz kötődő kibercsalásoktól is óv az MNB „Gondos tervezés, gondtalan nyaralás” fogyasztóvédelmi kampánya tippek és tanácsok 2025. április 28. hétfő