Az internetes vásárlási csalások egyik gyakori módszere, hogy bűnözők hamis online áruházakat vagy alkalmazásokat hoznak létre. Ezeket előszeretettel hirdetik a közösségi médiában, sokszor bankok vagy közüzemi szolgáltatók webhelyeire megszólalásig hasonlító felületeken. A hamis, adathalász üzenetek akár a keresőmotorok találatai között is megjelenhetnek. A megtévesztő hirdetések gyakran csábítóan, akár irreálisan alacsony áron kínálnak népszerű termékeket.
A kiberbűnözők az online fizetések során előszeretettel használt megoldásokra is alkottak már adathalász programokat. Ha ezeket letöltjük és használjuk, a bankkártya adataink is rossz kezekbe kerülnek. Egy ilyen program letöltése után vált csalás áldozatává nemrég egy károsult, aki a bankjától kapott sms-ből értesült arról, hogy a bankkártyáját illetéktelenek külföldön használták, miközben maga a kártya mindvégig vele volt. Később kiderült, hogy az áldozat nem sokkal korábban egy online fizetések lebonyolítására szolgáló adathalász alkalmazásban adta meg a bankkártyaadatait, amelyek így kerülhettek a csalók kezébe.
Hogyan kerülhető el az áldozattá válás:
- Ne mentse el a bankkártyaadatait online vásárlás során! Így csökkenthető annak az esélye, hogy illetéktelenek megszerezzék azokat, ha feltörik az adott cég fiókját.
- Soha ne válaszoljon kéretlen e-mailekre! Ne kattintson az ilyen üzenetekben szereplő linkekre, és ne nyissa meg a csatolmányokat, mert azok kártékony szoftvereket tartalmazhatnak!
- Ne használjon nyilvános wifihálózatot! Ha mégis muszáj csatlakozni, ne végezzen semmilyen tevékenységet, amelyhez bankkártyaadatait kell megadnia (például internetes vásárlás)!
- Telepítsen megbízható biztonsági szoftvert! Számítógépére és okoseszközeire csak elismert biztonsági szolgáltatótól töltsön le alkalmazást, amely védelmet nyújt a kártékony programok és az adathalászat ellen!
- Használjon kétfaktoros hitelesítést! Ez csökkenti annak esélyét, hogy lopott jelszavakkal hackerek hozzáférjenek bizalmas fiókjaihoz.
- Csak https-protokollt alkalmazó weboldalakon vásároljon, amelyek URL-címe mellett lakat ikon található a böngésző címsorában! Így kisebb az esélye, hogy adatai illetéktelen kezekbe kerülnek.
Az eredeti hír az alábbi linkre kattintva olvasható:
https://www.police.hu/hu/hirek-es-informaciok/legfrissebb-hireink/matrix-projekt/legy-okosabb-a-csaloknal